Аудиторські послуги в реальному часі: наскільки це реально?

Технологічні зміни обіцяють багатьом галузям величезні переваги, але водночас зумовлюють незавидну долю іншим - діляться своїм баченням футурологи. Часто можна чути прогнози про те, як технології радикально змінять наше майбутнє. І справді, прогрес невблаганний і триває вже досить тривалий час. Проте діловий світ, включно з ринком аудиту, може виявитися неготовим до швидкості змін, оскільки розум не встигає їх усіх охопити.

На нещодавній конференції "Поточні питання фінансової звітності" в Нью-Йорку, проведеній Міжнародною асоціацією фінансових керівників (Financial Executives International, FEI), відомий футурист Джек Улдрич (Jack Uldrich) розширив загальнопоширене уявлення про те, як технології можуть фундаментальним чином змінити (і навіть знищити) деякі галузі, повідомляє портал gaap.ru та CFO.

Послуги аудити в світлі глобальних технологічних змін

Одна з піднятих тем виявилася особливо близька серцю сотень присутніх в аудиторії бухгалтерів і аудиторів: те, яким може виявитися цей вплив на аудиторські послуги. Час, коли всі транзакції компаній, а не тільки лише їхня вибірка, підлягатимуть аудиту, насправді вже не за горами. Для цього повинні зійтися воєдино кілька технологій - вважає Улдрич. Одні забезпечать збір масивних обсягів даних, і неважливо, як багато буде цих даних - вони всі будуть у "хмарі". Далі, алгоритмізація, глибоке навчання і машинне навчання забезпечать якісно новий огляд, який буде транслюватися через телекомунікаційну систему 5G, в сто разів швидшу за поточну 4G. "Світ аудиту, в якому ви виросли, зміниться в результаті цих технологій. Ви будете рухатися в бік безперервного аудиту", - передрікає пан Улдрич.

Показовим у цьому плані є приклад Amazon: компанія не так давно відкрила в Сіетлі, Сан-Франциско та Чикаго роздрібні торгові точки нового покоління, Amazon Go. У них ви не знайдете касових апаратів і обслуговуючого персоналу. Ви просто заходите туди, берете, що вам потрібно, і виходите. За прогнозами компанії, протягом трьох років буде діяти вже близько 3 тисяч подібних точок. "Це не просто трансформує роздрібний сектор", - говорить Улдрич, - "Це трансформує очікування клієнтів". А отже аналогічні варіанти обслуговування отримають незабаром постояльці готелів, пацієнти лікарень і так далі. "Ви вважаєте, люди, які виросли в цьому світі, [як і раніше] будуть задоволені періодичним аудитом? Я так не думаю".

Аудиторські фірми на шляху до майбутнього

Аудиторська компанія KPMG вже співпрацює з IBM над тим, як можна використовувати суперкомп'ютер Watson в безперервному аудиті. Ця співпраця окупить собою неймовірні зусилля на отримання необхідного досвіду, що витрачаються аудиторами-професіоналами. "Як часто ви можете почути від старших керівників аудиту або фінансового обліку про їхні безцінні 25 або 30 років досвіду? Проте в багатьох випадках насправді - в них лише один рік досвіду, повторений 25 або 30 разів. Це ті певні речі, яким ми навчилися на старті нашої кар'єри, вони спрацювали, і ми просто продовжували їх робити. З цим усе гаразд у світі лінійних змін, але в світі експоненційних змін - те, що працювало ще вчора, може не працювати в подальшому", - вважає експерт.

Зміни, які ілюструють собою нові торгові точки Amazon Go, - це лише перші маячки всіх тих змін, з якими скоро доведеться зіткнутися аудиторам, бухгалтерам та іншим фінансовим фахівцям. Інший приклад з безлічі - поширення тривимірного друку. У минулому році, за словами Улдрича, Adidas надрукувала на принтері 5 тис. пар взуття, а в цьому році впевнено йде до 100 тисяч, запланувавши на наступний рік вже півмільйона. Через кілька років це число може вирости до 5 млн. "До цього моменту глобальні ланцюжки поставок кардинально видозміняться. Замість того, щоб виробляти взуття в Азії, вантажити його на кораблі, транспортувати через океан в порти, завантажувати на вантажівки й поширювати на своєму цільовому ринку, ми будемо друкувати дуже якісні речі просто там, де вони нам потрібні".

Адже йдеться не тільки про взуття. Ford сподівається використовувати 3D друк практично всіх компонентів автівок уже через п'ять років. А General Electric працює над друокм деталей авіаційних двигунів. Пан Улдрич на конференції навіть показав фотографію будинку в передмісті Парижа вартістю близько $ 10 000. Чому так мало? Тому що його зведення зайняло трохи більше двох днів.

Далі, існує таке явище як Інтернет речей. За оцінками, вже близько 20 мільярдів фізичних об'єктів приєднані до Інтернету. Через десятиліття їх буде трильйон, що надасть у розпорядження компаній просто неймовірні обсяги даних. "Неважливо, в якій галузі ви працюєте - ви всі повинні розуміти, що ви перебуваєте в галузі даних", - говорить Улдрич.

Подумаймо ще й ось про які прикладі. Буквально в цьому році приватна особа, Ілон Маск, не просто відправив ракету у відкритий космос, а й успішно повернув її на Землю. Це знижує витрати на відправку ракет до космосу десятикратно - оцінює футурист. І що Маск збирається першим доставити на орбіту за допомогою своїх ракет? Супутники, які протягом кількох років забезпечать швидкісним безкоштовним Інтернетом усі куточки планети!

Одночасно Google нещодавно презентувала свій новий продукт за $159, Pixel - програму, за допомогою якої Google Translate може використовуватися для ведення розмови з живими людьми 40 мовами, які ви можете і не знати. "Таким чином, протягом наступних кількох років у нас буде на мільярди більше людей з доступом в Інтернет, і ми зможемо спілкуватися з цими людьми їхніми рідними мовами", - сказав пан Улдрич. - "Чи означає це величезну можливість для глобального зростання? Безумовно! "

Також він згадав по ходу свого виступу таке нове явище, як "спільне споживання", котре сьогодні найчастіше асоціюється з Uber, американською Lyft і онлайн-майданчиком з пошуку житла Airbnb. Однак зміни в даному напрямку займуть багато часу, вважає експерт. "У скількох з вас вдома є дриль?" - звернувся він до слухачів. - "У багатьох є, але якщо тільки ви не будівельники, більшість використовує дриль протягом близько 13 хвилин за все життя. В економіці спільного споживання, чи потрібно всім і кожному в вашому кварталі мати дриль? Ні, не потрібно - потрібен лише доступ до дриля. І ось що повинно статися з автомобілями, газонокосарками, снігоочищувачами ... Великий ризик для певних компаній і бізнес-моделей, оскільки технології дозволяють клієнтам обмінювати володіння на доступ".

Джеку Улдричу було ще багато чого розповісти про майбутнє в схожому ключі, однак свій виступ він закінчив рекомендацією провідним аудиторам, бухгалтерам та іншим учасникам конференції: "Обзаведіться "зворотними" наставниками", під яким він має на увазі представників молодого покоління. "Будь-якими способами продовжуйте навчати в своїх компаніях і організаціях молодих людей. Тому що у "зворотних" наставників менше досвіду, але більш свіжий погляд, і вони більш знайомі з інструментами сучасних технологій; вони дивляться на світ з іншої перспективи". Переоцінити значення цього неможливо - упевнений експерт.

Див. докладніше Обов'язковий аудит в Україні, огляд історичної та проміжної фінансової інформації