Аудиторські фірми про спільний аудит - думки розділилися

Представники провідної аудиторської фірми PricewaterhouseCoopers категорично відкинули ідею спільного аудиту, яку серед інших реформ запропонувала за підсумками свого розслідування Комісія у справах конкуренції та ринків.

У своєму зверненні, поданому на ім'я британського парламентського комітету з бізнесу, енергетики та промислових стратегій (BEIS), представники PricewaterhouseCoopers категорично відкинули ідею спільного аудиту, яку серед інших реформ запропонувала за підсумками свого розслідування Комісія у справах конкуренції та ринків.

Інші представники "Великої четвірки" цю позицію в цілому поділяють, хоча і менш виражено, зате прямо протилежної точки зору дотримуються ті, хто в "Великий четвірці" не перебуває - в даному випадку Grant Thornton і Mazars.

Як заявив голова і старший партнер британського офісу PwC Кевін Елліс (Kevin Ellis), він не вірить, що Комісія у справах конкуренції та ринків зібрала достатньо вагомих свідчень, які виправдовували б собою введення моделі спільного аудиту. Більш того, він вважає, що вона здатна створити додаткові аудиторські ризики й порушити нормальний режим роботи британських компаній.

Аудиторські фірми про майбутнє британського аудиту

Цікаво відзначити, що думку багатьох аудиторських компаній розділяють і представники академічних кіл. Буквально в середу на цьому тижні Кевіну Еллісу разом з главами інших представників "Великої четвірки", а також компаній BDO, Grant Thornton і Mazars належить взяти участь в парламентських слуханнях, присвячених майбутньому британського аудиту.

Також негативне ставлення висловили представники KPMG, рекомендуючи в своєму зверненні замість цього приділити всю увагу ідеї обмежень за ринковою капіталізацією компаній-клієнтів. Глава британського офісу і старший партнер компанії Білл Майкл (Bill Michael) говорить, що, хоча він і планував раніше презентувати Комісії у справах конкуренції свої ідеї з приводу того, як може спрацювати модель спільного аудиту, спочатку аудиторська компанія схилялася більше в сторону другої пропозиції - обмежень за ринковою капіталізацією, що накладаються на великих учасників ринку на певний період часу.

І не те щоб вони категорично відкидали спільний аудит - KPMG допускає, що потенційно якісь проблеми з його допомогою можна вирішити, тому що малі аудиторські фірми зможуть у такий спосіб безпосередньо отримувати досвід від більших учасників. Однак що буде дуже непросто зробити, так це продумати найбільш ефективний підхід до практичної реалізації цієї реформи. "Ключове питання - чи мають малі аудиторські компанії можливості й бажання взяти на себе певний обсяг складного, високоризикового аудиту, як це передбачається даним рішенням", - зазначає Елліс.

Представники Deloitte не висловлювали свого ставлення настільки ж явно, але в цілому продублювали думку колег, зазначивши, що на даний момент дуже небагато малих аудиторських компаній володіє можливостями і досвідом для проведення перевірок підприємств з FTSE 350. Так що проблема скоріше зводиться до концентрації і можливості вибору на аудиторському ринку.

Як покращити якість аудиту?

Представник BDO Скотт Найт (Scott Knight) нічого не говорить з приводу спільного аудиту, зате дуже підтримує ідею обмежень за ринковою капіталізацією як засобу підтримки конкуренції. За його словами, вони вже написали Комісії у справах конкуренції, що хотіли б бачити планку в 80% в разі аудиту компаній індексів FTSE у виконанні "Великої четвірки".

Зате, на відміну від них усіх, Grant Thornton і Mazars вважають спільний аудит дуже вдалою ідеєю і активно закликають до її реалізації. GT бачить це чудовим рішенням проблеми ринкової концентрації й додає, що вже давно закликав до спільних аудиторських перевірок як способу поліпшити якість аудиту. При цьому обмежити їх краще тільки компаніями FTSE 350 - вважають представники Grant Thornton.

Mazars взагалі хотіла б бачити це нововведення в якості центрального в списку всіх реформ аудиторського ринку Великої Британії, оскільки це "посприяє якості аудиту, поліпшить стійкість ринку і забезпечить інвесторам вибір".

Див. докладніше Аудиторські послуги в Україні