Оцінка бізнесу - 6 корисних підходів

Якщо ви надаєте послуги з оцінки бізнесу в Україні чи будь-якій іншій країні, то знаєте - точна відповідь проблемна хоча б з тієї причини, що 90% оцінки походить з кількісних факторів, а не просто цифр...

За інших рівних, професійним бухгалтерам, найімовірніше, знадобиться чітке керівництво на випадок, якщо їхні клієнти захочуть отримати інформацію про вартість бізнесу. Відверто кажучи, якщо ви надаєте послуги з оцінки бізнесу в Україні чи будь-якій іншій країні, то знаєте: точна відповідь проблемна хоча б з тієї причини, що 90% оцінки походить з кількісних факторів, а не просто цифр. При цьому чимало бухгалтерів можуть вважати, що вартість компанії базується тільки на балансовій вартість бізнесу - і сильно помилятися, зазначає у своїй статті Гектор Гарсія (Hector Garcia), власник Quick Bookkeeping LLC у матеріалі Accounting Web та gaap.ru.

Припустимо, ви володієте компанією в сфері професійних послуг. Що якщо ви поставите завдання визначити ціну своїх послуг у галузі податкового консалтингу та комплайенсу - стільки вони можуть коштувати? Оцінити непросто, адже відповідь буде грунтуватися на 6 різних показниках:

 1. Балансова вартість, або загальна величина в тій частині балансового звіту, де вказується капітал.
 2. Справедлива ринкова вартість: починаємо з балансової вартості, а потім додаємо або віднімаємо справедливу ринкову вартість усіх активів і зобов'язань на балансі.
 3. Ліквідаційна вартість: починаємо з балансової вартості, а потім додаємо або віднімаємо вартість, яку отримаємо в ситуації "екстреної" продажі компанії з використанням тих же механізмів, що в разі закриття або банкрутства.
 4. Ринкова капіталізація: справедлива ринкова вартість всіх акцій компанії в обігу та володінні інвесторів.
 5. "Стійка", або вартість функціонуючого підприємства: це та ціна, яку готова заплатити третя сторона (незалежний інвестор) за ваш бізнес у разі зміни власника. Іноді називається гудвілом.
 6. Синергетична вартість: це вже щось з області абстрактного мислення категорії "1+1=3". По суті своїй, це вартість для покупця бізнесу, але додаткову вартість створює потенціал об'єднання зусиль двох різних команд, активів, технологій і бізнес-стратегій.

Синергетична вартість має потенціал для збільшення, оскільки покупець здатний консолідувати операційні витрати нового, об'єднаного бізнесу, в поточну інфраструктуру, зберігаючи одночасно загальний прибуток і продаж на, як мінімум, колишньому рівні. Крім цього, варто зауважити, що синергетична вартість - це в значній мірі про інтуїцію, а не про цифри.

Оцінка бізнесу на прикладі двох соцмереж

Ось чудовий приклад: Facebook купує Instagram. Прекрасний він тим, що жодна фінансова модель не визнає таку угоду обгрунтованою. Однак тут або Facebook ставить на те, що дві технології зможуть краще працювати "під одним дахом", або покупка здійснюється з метою захисту власних активів і як страховка проти відтоку користувачів з найвідомішої в світі соцмережі тільки в Instagram.

Вартість функціонуючого підприємства - не часто вживаний термін, але він точно найбільш суб'єктивний з усіх шести. Балансова, справедлива ринкова, ліквідаційна вартості та ринкова капіталізація - всі воні засновані на балансових методах, і їх можна розрахувати кількісно, ​​тому в теорії будь-який бухгалтер і/або оцінювач з першими чотирма впорається сам. Але не з вартістю функціонуючого підприємства, яка передбачає, що якийсь гудвіл додається до ринкової вартості активів, а гудвіл суб'єктивний на 100%.

11 компонент вартості бізнесу

Тоді саме час поставити наступне, більш вдале питання: "Як буде потенційний майбутній власник оцінювати мій бізнес?" Відповідь на нього можна відшукати на основі аналізу тих чинників, які впливають на довгострокову стійкість компанії, що передбачає припущення про те, що бізнес збереже свою платоспроможність, а також взявши до уваги швидкість росту.

Ці 11 факторів наступні:

 • Нерозподілений прибуток: зазвичай являє собою прибутки за минулі періоди, які накопичуються і залишаються в бізнесі (тобто не розподіляються), будучи при цьому вільними від боргових та інших навантажень. Найважливіше тут значення має потенціал зростання доходу, оскільки саме він визначає більшу частину цієї вартості. Однак саме прогнозування зростання доходу засноване на 10 інших компонентах вартості бізнесу, які вже більш суб'єктивні.
 • Генеруючі дохід активи: найкращий приклад для ілюстрації тут - нерухомість, але є й інші види активів, які приносять постійний дохід, вимагаючи при цьому мінімальних зусиль на підтримку себе у функціональному стані.
 • Інфраструктура: матеріальні активи, системи та/або технології, що забезпечують будь-яку компанію необхідної платформою для обслуговування клієнтів і генерування доходу. Прекрасним прикладом цього може служити сайт Amazon в інтернеті.
 • Клієнтська база: список колишніх клієнтів, які з великою ймовірністю куплять у вас знову, або список постійних покупців ваших товарів чи послуг. Також це можуть бути стандартні договори, котрі з великою ймовірністю гарантують певний дохід/продажі в майбутньому.
 • Кредитоспроможність: наскільки вам довіряють банки, інвестори та приватні кредитори. Взаємини з постачальниками, кредитні ліміти та кредитні умови також мають вагоме значення.
 • Бренд: визнання того, чим займається ваша компанія, з боку діючих і потенційних клієнтів. Можна подумати про бренд як про те, з чим в першу чергу асоціюється ваша компанія і ваші продукти у клієнтів, до того як вони фактично їх придбають. Якість продуктів і послуг також є важливою його складовою.
 • Інтелектуальна власність: база знань про внутрішні процедури, процеси і ноу-хау, унікальні для вашого бізнесу.
 • Таланти співробітників: ті навички працюючих у вас людей, якими не володіє в короткостроковому періоді "новачок", що прийде до вашого колективу. Корпоративна культура, лідерство, тренінг та просування, утримання співробітників - все це також важливі складові цієї категорії, оскільки впливають на обслуговування клієнтів і якість вироблених товарів / послуг.
 • Місцезнаходження: не просто фізичне перебування (яке, безумовно, дуже важливо для рітейлерів і будь-якого бізнесу, орієнтованого на персональне обслуговування великої кількості людей), але це також і присутність у мережі, відвідуваність вашого корпоративного сайту та позиції в пошукових системах. Також дуже важливі канали розповсюдження продукції.
 • Нематеріальні права: у деяких компаній є в наявності ліцензії, дозволи, договори, торгові марки та інші унікальні способи створити бар'єри для входу на ринок інших конкурентів. Юридичні угоди про неконкурування також мають тут велику цінність.
 • Соціальні платформи: комунікаційні платформи, які отримує компанія на додаток до своєї клієнтської бази, інші пов'язані один з одним люди, яких можна назвати "послідовниками". Вони, однак, не обов'язково походять з ваших фактичних клієнтів, але є частиною незримої мережі потенційних клієнтів, що працюють на вашу компанію в ролі "сарафанного радіо".

Висновок

Складання матеріальної вартості та потенційної (нематеріальної вартості) допоможе вам як власникові бізнесу зрозуміти, на чому базується загальна його вартість.

Неважливо, надаєте ви консультаційні, бухгалтерські або податкові послуги - за допомогою цього інструменту ви завжди матимете готову відповідь на ключове питання.

Див. докладніше Послуги оцінки бізнесу (due diligence) в Україні